Zwrot kosztów dla zleceniobiorcy jest wolny od PIT
Firma wysyłająca zleceniobiorców do pracy w Niemczech nie pobierze podatku od wypłaconych im diet i ryczałtów, ale tylko do określonego limitu.
Wyjazdy do pracy za granicę to już norma. Wciąż jednak wielu pracodawców i zleceniodawców ma wątpliwości, jakie obowiązki ma w tej sytuacji płatnik. Dyrektor Krajowe Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 22 kwietnia 2022 r. (0114-KDIP2-2.4011.182. 2022.1.IN), jak należy rozliczyć pracę zleceniobiorców w innym kraju.
Z pytaniem zwróciła się spółka, która w Niemczech świadczy usługi opieki nad osobami w podeszłym wieku, niepełnosprawnymi lub wymagającymi pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Na podstawie umowy zlecenie współpracuje z osobami fizycznymi, które w imieniu spółki realizują usługi opieki domowej. Wyjazdy organizowane są w ramach pracy najemnej w Niemczech na podstawie art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Opiekunowie są polskimi rezydentami – mają tu centrum interesów życiowych.
Wydatki na nocleg i wyżywienie
Spółka wypłaca im wynagrodzenie w euro, uwzględniając podwyższone koszty utrzymania za granicą, w tym 12,25 euro za dobę pobytu za granicą, czyli 25 proc. diety przysługującej na terytorium Niemiec. W przypadku gdy zleceniobiorcy samodzielnie pokrywają koszty noclegu (nie mają możliwości zamieszkania w domach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta