Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus będzie musiał oddać pieniądze

16 maja 2022 | Podatki i księgowość | Aleksandra Tarka

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia może nastąpić także w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję odmawiającą lub stwierdzającą istnienie nadpłaty za dany okres rozliczeniowy w CIT.

Przedawnienie to bardzo ważna instytucja dla każdej gałęzi prawa, w tym także podatków. Z jednej strony daje fiskusowi sporo czasu na kontrolowanie rozliczeń podatników. Z drugiej strony stanowi wentyl bezpieczeństwa dla podatników, którzy wiedzą, że w pewnym momencie państwo nie może ich już ścigać. Procedura podatkowa przewiduje jednak sytuacje, w których bieg terminu przedawnienia ulega przerwaniu lub zawieszeniu. Obie regulacje od lat wywołują spory z fiskusem. Kolejny spór - bardzo istotny z punktu widzenia podatników – przesądził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 lutego 2022 r. (II SK 2439/20).

Spór o miliony

Sprawa dotyczyła spółki, której fiskus w kwietniu 2019 r. odmówił wszczęcia postępowania o stwierdzenie ponad 5 mln zł nadpłaty za 2011 r. Żądanie to było pokłosiem innego sporu z państwem. W 2006 r. firma 2006 r. pozwała Skarb Państwa – konkretnie fiskusa – o odszkodowanie za utratę wartości posiadanych przez nią ok. 40 proc. akcji w jednej ze spółek.

Batalia sądowa w tej sprawie toczyła się długo, a jej losy bywały zmienne. W marcu 2011 r. sąd apelacyjny zasądził na jej rzecz prawie 28 mln zł, które otrzymała wraz z prawie 18 mln zł odsetek.

Nie był to jednak koniec, bo obie strony dalej zaskarżyły to rozstrzygnięcie do Sądu Najwyższego. I choć wszystko skończyło się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12267

Wydanie: 12267

Spis treści

Reklama

Zamów abonament