Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd wysokie ceny na rynku prądu?

16 maja 2022 | Ekonomia i rynek | BARTŁOMIEJ SAWICKI
źródło: Rzeczpospolita

Rekordowe ceny na TGE skłoniły Urząd Regulacji Energetyki do pogłębionego badania. Eksperci jako przyczyny wskazują na czynniki rynkowe.

Hurtowe ceny energii elektrycznej w dostawie na 2023 r. przebiły historyczną granicę 1000 zł za MWh na Towarowej Giełdzie Energii. Rozpoczęło to dyskusję o przyczynach tak dynamicznie rosnącej ceny. Eksperci wymieniają głównie obawy o dostępność odpowiednio wysokiej mocy elektrowni w przyszłym roku oraz koszt zakupu węgla kamiennego, które mogą być nawet dwa razy wyższe niż obecnie. Wśród przyczyn wymienia się też możliwe manipulacje. Aby to sprawdzić, Urząd Regulacji Energetyki (URE) rozpoczął badanie i weryfikuje informacje spływające od spółek.

Śladem cen w Europie

Największa spółka w branży, Polska Grupa Energetyczna, nie odnosi się do pytań o ewentualne manipulacje, tłumacząc obecne ceny głównie sytuacją geopolityczną i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12267

Wydanie: 12267

Spis treści

Reklama

Zamów abonament