Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Materiały budowlane mogą drożeć również w kolejnych miesiącach

16 maja 2022 | Ekonomia i rynek | Tomasz Furman
W krótkim terminie wysokie ceny materiałów budowlanych mogą wyhamować popyt. W długim okresie niemal wszyscy spodziewają się dalszych zwyżek zapotrzebowania
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
W krótkim terminie wysokie ceny materiałów budowlanych mogą wyhamować popyt. W długim okresie niemal wszyscy spodziewają się dalszych zwyżek zapotrzebowania

Drogie surowce, półprodukty, energia i transport drastycznie podnoszą koszty producentów materiałów budowlanych. Swoje robią też wysoka inflacja i rosnące wynagrodzenia.

Ceny materiałów budowlanych są w tym roku wyjątkowo wysokie. W ostatnich miesiącach podrożały średnio o kilkadziesiąt procent. Z danych Grupy PSB Handel wynika, że w okresie czterech pierwszych miesięcy tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. najbardziej wzrosła cena izolacji termicznych, bo aż o 63,4 proc. Po ponad 40 proc. podrożały: płyty OSB, ściany i kominy oraz sucha zabudowa. W tym zestawieniu stosunkowo najtańsze okazały się farby i lakiery, gdyż ich ceny wzrosły o 13,2 proc. Nie zmienia to faktu, że na rynku mamy dziś do czynienia z powszechną drożyzną. W dużej mierze wynika ona z bardzo wysokich kosztów zakupu surowców i półproduktów.

– Dla zobrazowania sytuacji posłużę się przykładem: PMDI –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12267

Wydanie: 12267

Spis treści

Reklama

Zamów abonament