Innowacje i partnerstwa będą wsparciem dla ochrony zdrowia
Tworzenie spójnego ekosystemu innowacji wokół systemu ochrony zdrowia, bardziej efektywne wykorzystanie danych, współpraca podmiotów publicznych i prywatnych oraz wzmacnianie atutów konkurencyjnych Polski w obszarze biotechnologii to zdaniem ekspertów klucz do nowoczesnej opieki zdrowotnej.
Budowanie odporności firm i zwiększanie ich konkurencyjności poprzez innowacje, nowe technologie i niestandardowe rozwiązania. Inicjatywy i propozycje mające poprawić systemowo konkretne obszary gospodarki. Wokół tych zagadnień ogniskowały się prezentacje, debaty i spotkania ekspertów z całego świata w trakcie tegorocznej konferencji Impact’22, która odbywała się w Poznaniu.
Wyzwania dla systemu
Bardzo wiele miejsca organizatorzy przeznaczyli na kwestie związane z szeroko pojętym obszarem zdrowia. Specjaliści i przedstawiciele biznesu wskazywali na słabości, ale też mocne strony i możliwości rozwoju nowoczesnej ochrony zdrowia w naszym kraju. O wyzwaniach, ale przede wszystkim o szansach rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce mówił Hans Sijbesma, wiceprezes regionalny na Europę Środkową i Wschodnią oraz kraje bałtyckie w AstraZeneca. Upatruje on możliwości wzmocnienia systemu poprzez innowacje, a także partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).
Wśród wyzwań dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce Hans Sijbesma wymienił wydatki na ten sektor, które ciągle są poniżej europejskiej średniej, dość długi czas oczekiwania pacjentów na dostęp do innowacyjnych leków, a także braki kadrowe dotykające zarówno opieki lekarskiej, jak i pielęgniarskiej.
Ale jednoczenie menedżer widzi w tych wyzwaniach szanse. – Wśród tych szans są z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta