Forma prowadzenia biznesu za granicą ma znaczenie
Polscy rezydenci podatkowi często decydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w innym kraju w formie transparentnej podatkowo spółki. Jak w takiej sytuacji należy rozliczyć podatek dochodowy?
Klasycznym podmiotem transparentnym podatkowo są spółki osobowe, które nie mają osobowości prawnej, a podatnikami są ich wspólnicy. W tym zakresie też pojawiają się jednak wyjątki. Z jednej strony, tak jak w przypadku polskich spółek komandytowych, niekiedy zagraniczne spółki osobowe wcale nie są transparentne podatkowo, tylko są podatnikami CIT. Z drugiej strony, w niektórych krajach, jak np. na Malcie lub w Szwecji, są takie spółki, które mimo posiadania osobowości prawnej, nie są podatnikami CIT, lecz są podatkowo transparentne.
Z punktu widzenia podatku dochodowego, właściwa klasyfikacji przychodów osiąganych za pomocą takich spółek ma kluczowe znaczenie dla właściwego rozliczenia podatku.
Dywidenda
W pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć, czy wypłaty otrzymywane przez wspólników ze spółki stanowią dywidendę. Dywidendy, z punktu widzenia PIT, są przychodem ze źródła kapitały pieniężne, który jest opodatkowany ryczałtowym podatkiem w wysokości 19 proc. i nie łączy się z dochodami osiąganymi z innych źródeł. Również umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta