Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaką część wartości auta można ująć w kosztach

16 maja 2022 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca rozliczy w kosztach opłaty (także cenę wykupu) wynikające z umowy leasingu w wysokości nieprzekraczającej ich części ustalonej według proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości leasingowanego pojazdu.

∑ Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) zawarł jako korzystający umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego ze spółką z o.o. Y jako finansującym 30 kwietnia br. Samochód został odebrany w dniu zawarcia umowy. Leasingowany samochód jest samochodem osobowym w rozumieniu przepisów o PIT. Samochód nie jest przy tym pojazdem elektrycznym ani pojazdem napędzanym wodorem w rozumieniu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji. Samochód jest wykorzystywany w działalności gospodarczej wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT i został zgłoszony do właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT-26. Dla samochodu jest również prowadzona ewidencja przebiegu oraz sporządzone są zasady korzystania z pojazdu, wykluczające jego użycie do celów innych niż związane z prowadzeniem działalności. Z tytułu użytkowania samochodu osobowego przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia całego naliczonego podatku od towarów i usług z faktur dotyczących wydatków na użytkowanie tego samochodu, ponieważ są spełnione warunki do pełnego odliczenia.

Na wartość samochodu składa się:

7

opłata wstępna: 50 tys. zł netto (plus VAT: 11 500 zł);

7

raty leasingowe (30 rat): 5000 zł netto (plus VAT: 1150...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12267

Wydanie: 12267

Spis treści

Reklama

Zamów abonament