Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fachowcy z Uzbekistanu chętni do pracy w Polsce

16 maja 2022 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Chociaż wśród cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS dominują Ukraińcy, to przybywa tam także pracowników z innych państw. Zbyt wolno jednak, by wypełnić lukę kadrową po mężczyznach z Ukrainy, którzy ruszyli na wojnę.

Już 132 tys. Ukraińców zatrudniono do minionego czwartku dzięki nowej, uproszczonej procedurze, która umożliwia uchodźcom szybkie podjęcie pracy – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, dodając, że trzy czwarte tej liczy stanowią kobiety. To dowód nie tylko na to, że – jak zaznacza minister Maląg – uchodźcy bardzo dobrze odnajdują się na polskim rynku pracy, ale i potwierdzenie, że wiele firm stara się dostosować i tworzyć miejsca pracy dla ukraińskich kobiet.

Kurs to za mało

– Największą barierą utrudniającą im znalezienie źródła zarobku jest brak znajomości języka polskiego lub brak kwalifikacji zawodowych, które mogłyby łatwo wykorzystać w Polsce – przyznaje Daniel Sola, dyrektor w agencji zatrudnienia Trenkwalder Polska, która właśnie ruszyła z projektem szkoleń ukraińskich kobiet na operatorów wózków widłowych. – Stawki dla operatorów wózków widłowych są o 30 proc. wyższe niż dla szeregowych pracowników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12267

Wydanie: 12267

Spis treści

Reklama

Zamów abonament