Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Innowacje i partnerstwa będą wsparciem dla ochrony zdrowia

16 maja 2022 | Ekonomia i rynek | rp.pl
Hans Sijbesma, wiceprezydent regionalny na Europę Środkową i Wschodnią oraz kraje bałtyckie w AstraZeneca, mówił o perspektywach rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce i naszej części Europy
źródło: Rzeczpospolita
Hans Sijbesma, wiceprezydent regionalny na Europę Środkową i Wschodnią oraz kraje bałtyckie w AstraZeneca, mówił o perspektywach rozwoju systemu ochrony zdrowia w Polsce i naszej części Europy

Tworzenie spójnego ekosystemu innowacji wokół systemu ochrony zdrowia, bardziej efektywne wykorzystanie danych, współpraca podmiotów publicznych i prywatnych oraz wzmacnianie atutów konkurencyjnych Polski w obszarze biotechnologii to zdaniem ekspertów klucz do nowoczesnej opieki zdrowotnej.

Budowanie odporności firm i zwiększanie ich konkurencyjności poprzez innowacje, nowe technologie i niestandardowe rozwiązania. Inicjatywy i propozycje mające poprawić systemowo konkretne obszary gospodarki. Wokół tych zagadnień ogniskowały się prezentacje, debaty i spotkania ekspertów z całego świata w trakcie tegorocznej konferencji Impact’22, która odbywała się w Poznaniu.

Wyzwania dla systemu

Bardzo wiele miejsca organizatorzy przeznaczyli na kwestie związane z szeroko pojętym obszarem zdrowia. Specjaliści i przedstawiciele biznesu wskazywali na słabości, ale też mocne strony i możliwości rozwoju nowoczesnej ochrony zdrowia w naszym kraju. O wyzwaniach, ale przede wszystkim o szansach rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce mówił Hans Sijbesma, wiceprezes regionalny na Europę Środkową i Wschodnią oraz kraje bałtyckie w AstraZeneca. Upatruje on możliwości wzmocnienia systemu poprzez innowacje, a także partnerstwo publiczno-prywatne (PPP).

Wśród wyzwań dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce Hans Sijbesma wymienił wydatki na ten sektor, które ciągle są poniżej europejskiej średniej, dość długi czas oczekiwania pacjentów na dostęp do innowacyjnych leków, a także braki kadrowe dotykające zarówno opieki lekarskiej, jak i pielęgniarskiej.

Ale jednoczenie menedżer widzi w tych wyzwaniach szanse. – Wśród tych szans są z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12267

Wydanie: 12267

Spis treści

Reklama

Zamów abonament