Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hotel był za daleko od morza

06 września 2022 | Rzecz o prawie | Anna Kędzierawska

Turysta zawsze może odstąpić od umowy. Ale nie bez kosztów.

Rezerwacja pobytu w hotelu za granicą nie zawsze będzie podlegała prawu polskiemu, gdyż konieczne jest ustalenie prawa właściwego – prawa kraju, które będzie miało zastosowanie w danej sytuacji. Sposób i ramy jego wyznaczania określają konwencje międzynarodowe, rozporządzenia unijne oraz polskie ustawy, m.in. ustawa – Prawo prywatne międzynarodowe oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych (rozporządzenie Rzym I).

Szukaj w regulaminie hotelu

Niezależnie od tego, czy hotel znajduje się na terytorium jednego z państw członkowskich UE czy nie, prawo właściwe ustala się na podstawie rozporządzenia Rzym I.

Naczelna zasada jest taka, że strony mogą bądź dokonać wyboru prawa właściwego w treści umowy, bądź też może on wynikać w sposób dorozumiany z okoliczności sprawy. Większości osób słowo „umowa” kojarzy się z kilkoma kartkami papieru podpisywanymi przez strony, ale umowy mogą zostać zawarte także za pośrednictwem kliknięcia na stronie internetowej, w toku rozmowy, korespondencji czy poprzez przystąpienie do konkretnych świadczeń. Prawo właściwe może zatem zostać ustalone równie dobrze w regulaminie hotelu czy warunkach dokonywania rezerwacji, jak i w korespondencji mailowej pomiędzy stronami.

Jeżeli prawo właściwe nie zostało wybrane, należy je ustalić na podstawie rozporządzenia Rzym I....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament