Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żywność notuje same wzrosty

06 września 2022 | Vademecum Eksportera | Aleksandra Ptak-Iglewska
Motorem napędzającym polski eksport żywności był drób, wartość zagranicznej sprzedaży mięsa i podrobów drobiowych zwiększyła się o ok. 60 proc.
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Motorem napędzającym polski eksport żywności był drób, wartość zagranicznej sprzedaży mięsa i podrobów drobiowych zwiększyła się o ok. 60 proc.

Polska żywność, zwłaszcza mięso, wyjątkowo dobrze radzi sobie na rynkach międzynarodowych w tak skomplikowanych czasach, jakie nastały od ponad dwóch lat.

Pandemia, kryzys, wojna u sąsiada, a eksport polskiej żywności i tak wzrósł o prawie jedną czwartą w pierwszym półroczu 2022 r. Nie da się oczywiście ukryć, że w skoku o 23,6 proc. w ujęciu rocznym eksportowi produktów rolno-spożywczych wydatnie pomogła dwucyfrowa inflacja i wyjątkowo słaba złotówka. Jednak mimo to – sukces się liczy. – Ważnym czynnikiem, wspierającym wyniki handlu zagranicznego, był wysoki wzrost cen żywności, który miał bezpośrednie przełożenie na przychody firm spożywczych uzyskiwane nie tylko z eksportu, ale też ze sprzedaży krajowej – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk rynków rolnych.

Odporni na stres

Wynik tegoroczny jest tym lepszy, że w ciągu ostatnich pięciu lat od 2017 roku eksport rósł, ale średnio o 7,8 proc. Z pozytywnych trendów rynkowych, które w tym roku także wzmacniały pozycję międzynarodową naszej żywności, była próba powrotu świata do pocovidowej normalności.

– Przyczyną wzrostu wartości sprzedaży jest przede wszystkim silny wzrost cen produktów rolnych, ale także zwiększony popyt w gastronomii wskutek zniesienia pandemicznych obostrzeń oraz wciąż wysoka konkurencyjność polskich produktów żywnościowych wspierana zmianami na rynkach walutowych – mówi Mariusz Dziwulski, ekspert banku PKO BP....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament