Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skończyć z fikcją kształcenia prawników

06 września 2022 | Rzecz o prawie | Marcin Chałupka

Kluczem poprawy edukacji akademickiej jest konkurencja, a nie limity czy monopole. Czy dobre wyniki zdawalności na aplikację można osiągnąć przez pięć lat, rozwiązując testy, jakie do nich przygotowują? Do tego starczy pilność, czas i pamięć.

W publikacji „Musimy skończyć z fikcją kształcenia prawników” z 6 lipca 2022 (Dzień Radcy Prawnego) Pan Profesor Bogumił Szmulik twierdzi, że „niepotrzebne nam są wydziały prawa w każdym mieście powiatowym” oraz stawia tezy, które zasługują na rozwinięcie lub komentarz. Tym bardziej że rozmowa z Profesorem prowadzona była pod hasłem: jak poprawić jakość kształcenia prawników, a na takiej poprawie także mnie osobiście bardzo zależy. Dzień po publikacji Pana Profesora pozwolenie ministra edukacji i nauki na kształcenie na jednolitych studiach magisterskich na kierunku prawo otrzymała także Akademia Zamojska, w której pracuję, i w której mam nadzieję uczyć studentów prawa.

Nam? To znaczy komu?

Po pierwsze, miast powiatowych jest w Polsce kilkaset. Nie sądzę, by choćby jedna czwarta miała wydziały prawa.

Faktycznie więc rzeczywistość współbrzmi z Panem Profesorem i nie potwierdza takiej potrzeby. Być może chodziło więc o kolejne uczelnie, które otrzymują pozwolenie, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament