Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strachliwie wobec monarchy

06 września 2022 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Porównanie króla Szwecji do saudyjskiego władcy uznano za kontrowersyjne.

Sprawa okazała się kontrowersyjna na tyle, że na dwa dni przed emisją wykreślono to zdanie z radiowej audycji. Ocenzurowane zdanie brzmiało następująco : „Jak to się stało, że zarówno szwedzki monarcha Karol Gustaw XVI, jak i król Arabii Saudyjskiej Salman Bin Saud sprzeciwiali się wprowadzeniu żeńskiej sukcesji”?

Program I szwedzkiego radia emituje audycje, w których celebryci i osoby, które dokonały czegoś szczególnego, opowiadają swoje historie przeplatane wybraną przez siebie muzyką. Jedną z tych postaci była dziennikarka i pisarka Hana Al-Khamri rodem z Arabii Saudyjskiej, obecnie zamieszkała w Malmö. Gdy się dowiedziała o decyzji, że z jej opowieści mają wycofać zdanie o szwedzkim monarsze, protestowała, zbulwersowana jawną ingerencją w program. Wszak na początku redakcja się zgodziła puścić cały tekst bez wykreśleń, choć z zastrzeżeniami, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament