Nieważność zrzeczenia się przez Polskę reparacji wojennych
Oświadczenie z 23 sierpnia 1953 r. nie wywołuje skutków prawnych.
Już 1 września „Frankfurter Allgemeine Zeitung” w wydaniu internetowym o godzinie 21.28 odpowiedział na polski raport w kwestii reparacji wojennych. Prawnicy Bundestagu badali, czy Polsce przysługiwało roszczenie oparte na umowie międzynarodowej. Nic takiego nie znaleziono – pisze w swoim artykule Stephan Klenner. W umowie poczdamskiej z 1945 r. cztery zwycięskie mocarstwa drugiej wojny światowej stwierdziły jedynie, że roszczenia reparacyjne Polski mają być zaspokojone z części niemieckich reparacji dla Związku Radzieckiego. Polacy przyznali wobec sowieckiego państwa, że w latach 50. ubiegłego wieku zostali zaspokojeni – pisze autor.
Ten podły czas
Nieżyjący już niestety profesor Jan Sandorski, wieloletni szef Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod którego kierunkiem miałam zaszczyt nie tylko studiować, ale kształtować się jako prawnik, doszedł do odmiennych wniosków niż niemieccy prawnicy.
W tekście naukowym: „Nieważność zrzeczenia się przez Polskę reparacji wojennych a niemieckie roszczenia odszkodowawcze”, opublikowanym w „Ruchu prawniczym, ekonomicznym i socjologicznym”, zeszyt 3, 2004 r., a mało znanym opinii publicznej, profesor Sandorski stwierdza, że oświadczenie rządu PRL z 23 sierpnia 1953 r., dotyczące zrzeczenia się z 1 stycznia 1954 r. spłaty odszkodowań na rzecz Polski było nieważne ab initio i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta