Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys wymusza oszczędności. Technologie są w zasięgu ręki

06 września 2022 | Rzeczpospolita Cyfrowa | rp.pl
Zużycie energii w przeciętnej firmie można obniżyć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Zużycie energii w przeciętnej firmie można obniżyć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent
Trudno wskazywać konkretne branże, w których można dokonać oszczędności. Możliwości są wszędzie
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Trudno wskazywać konkretne branże, w których można dokonać oszczędności. Możliwości są wszędzie

Im mniejszy ślad węglowy, tym większa konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Ale wymiana źródeł energii na bezemisyjne nie wystarczy: powinniśmy przestać marnować energię.

Nasza firma została zaprojektowana, wybudowana oraz zamaszynowiona w drugiej połowie lat 70. – opowiada Mirosław Koszkuć, dyrektor produkcji w zakładach największego w Polsce wytwórcy dywanów – firmy Brintons Agnella. – Wykonano ją według ówcześnie obowiązujących standardów oraz dostępnych technologii. Dopiero w dobie powszechnej globalizacji oraz dużej konkurencji na rynku stanęliśmy przed wyzwaniem poprawy naszych kosztów, a w związku z tym konkurencyjności naszej produkcji. Dodatkowo, rosnąca świadomość ekologiczna – nasza, naszych klientów oraz konsumentów – skłoniła do szukania innych rozwiązań – dodaje.

W tamtym momencie, u schyłku poprzedniej dekady, mogłoby się wydawać, że Brintons Agnella wyjątkowo starać się nie musi: przez ponad cztery dekady działania firma miała obszerne grono klientów. Jej dywany ubarwiają wnętrza warszawskiego Pałacu Prezydenckiego czy Pałacu Gościnnego w Arabii Saudyjskiej, trafiły do luksusowych hoteli i rezydencji. Nie trzeba ich nikomu rekomendować.

A jednak szefowie firmy myślą z wyprzedzeniem: już w 2018 r. postanowili sprawdzić, jakie są możliwości zwiększenia efektywności energetycznej w ich fabryce. Rok później podpisali z firmą Siemens umowę usługową, w której partner zagwarantował – poprzez modyfikacje i usprawnienia stosowanych w fabryce systemów i urządzeń – uzyskanie oszczędności rzędu 2 mln zł...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament