Kryzys wymusza oszczędności. Technologie są w zasięgu ręki
Im mniejszy ślad węglowy, tym większa konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Ale wymiana źródeł energii na bezemisyjne nie wystarczy: powinniśmy przestać marnować energię.
Nasza firma została zaprojektowana, wybudowana oraz zamaszynowiona w drugiej połowie lat 70. – opowiada Mirosław Koszkuć, dyrektor produkcji w zakładach największego w Polsce wytwórcy dywanów – firmy Brintons Agnella. – Wykonano ją według ówcześnie obowiązujących standardów oraz dostępnych technologii. Dopiero w dobie powszechnej globalizacji oraz dużej konkurencji na rynku stanęliśmy przed wyzwaniem poprawy naszych kosztów, a w związku z tym konkurencyjności naszej produkcji. Dodatkowo, rosnąca świadomość ekologiczna – nasza, naszych klientów oraz konsumentów – skłoniła do szukania innych rozwiązań – dodaje.
W tamtym momencie, u schyłku poprzedniej dekady, mogłoby się wydawać, że Brintons Agnella wyjątkowo starać się nie musi: przez ponad cztery dekady działania firma miała obszerne grono klientów. Jej dywany ubarwiają wnętrza warszawskiego Pałacu Prezydenckiego czy Pałacu Gościnnego w Arabii Saudyjskiej, trafiły do luksusowych hoteli i rezydencji. Nie trzeba ich nikomu rekomendować.
A jednak szefowie firmy myślą z wyprzedzeniem: już w 2018 r. postanowili sprawdzić, jakie są możliwości zwiększenia efektywności energetycznej w ich fabryce. Rok później podpisali z firmą Siemens umowę usługową, w której partner zagwarantował – poprzez modyfikacje i usprawnienia stosowanych w fabryce systemów i urządzeń – uzyskanie oszczędności rzędu 2 mln zł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta