Nowe obowiązki dla podmiotów publicznych
W myśl kolejnego projektu ustawy o sygnalistach podmioty publiczne będą musiały wdrożyć odpowiednie procedury oraz upoważnić i przeszkolić pracowników zajmujących się zgłoszeniami sygnalistów.
Projektowane przepisy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa mają na celu wdrożenie do krajowego porządku Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Głównym celem ustawy jest stworzenie sprawnego systemu ochrony sygnalistów, czyli osób, decydujących się dokonać zgłoszenia o naruszeniach prawa, nieprawidłowościach występujących w miejscu pracy. Czas pokaże, czy uda się zbudować taki system i wdrożyć w kulturę organizacyjną różnych podmiotów: prywatnych, publicznych oraz organów publicznych. Niemniej polski ustawodawca ewidentnie ma problem z wdrożeniem tych rozwiązań, o czym świadczy chociażby ponad 8-miesięczne opóźnienie z wejściem w życie przepisów.
Ustawa będzie dotyczyć:
∑ podmiotów prywatnych, np. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek prawa handlowego zarówno osobowych jak i kapitałowych;
∑ podmiotów publicznych, takich jak np. jednostki sektora finansów publicznych w tym: organy władzy publicznej, do których należą organy administracji rządowej, organy kontroli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta