Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe obowiązki dla podmiotów publicznych

06 września 2022 | Dobra Administracja | Luiza Wyrębkowska

W myśl kolejnego projektu ustawy o sygnalistach podmioty publiczne będą musiały wdrożyć odpowiednie procedury oraz upoważnić i przeszkolić pracowników zajmujących się zgłoszeniami sygnalistów.

Projektowane przepisy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa mają na celu wdrożenie do krajowego porządku Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Głównym celem ustawy jest stworzenie sprawnego systemu ochrony sygnalistów, czyli osób, decydujących się dokonać zgłoszenia o naruszeniach prawa, nieprawidłowościach występujących w miejscu pracy. Czas pokaże, czy uda się zbudować taki system i wdrożyć w kulturę organizacyjną różnych podmiotów: prywatnych, publicznych oraz organów publicznych. Niemniej polski ustawodawca ewidentnie ma problem z wdrożeniem tych rozwiązań, o czym świadczy chociażby ponad 8-miesięczne opóźnienie z wejściem w życie przepisów.

Ustawa będzie dotyczyć:

∑ podmiotów prywatnych, np. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, spółek prawa handlowego zarówno osobowych jak i kapitałowych;

∑ podmiotów publicznych, takich jak np. jednostki sektora finansów publicznych w tym: organy władzy publicznej, do których należą organy administracji rządowej, organy kontroli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament