Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dzielić pulę budżetu obywatelskiego

06 września 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

„Zielony budżet obywatelski” to rozwiązanie, które zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Jednak, czy jest ono zgodne z przepisami prawa?

W czerwcu 2021 r. media obiegła informacja, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem ustawy dotyczącym „zielonych budżetów obywatelskich”. Jak dotąd projekt odpowiednich zmian w prawie nie trafił jeszcze do Sejmu. Mimo, to niektóre miasta decydują się na podejmowanie uchwał wprowadzających takie rozwiązania.

Ideą przyświecającą autorom koncepcji „zielonych budżetów obywatelskich” jest zachęcenie mieszkańców jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania inicjatyw związanych z ochroną przyrody. Temu celowi ma służyć wyodrębnienie specjalnej puli w ramach budżetu obywatelskiego. Środki z niej pochodzące mają służyć tylko do sfinansowania tego rodzaju projektów.

Ochrona przyrody jest ważna

Wydaje się, że celowość koncepcji „zielonego budżetu obywatelskiego” nie powinna budzić wątpliwości. Wyzwania wynikające ze zmian klimatu powodują, że coraz większa ilość środków publicznych powinna być wydatkowana na realizację zadań związanych z ochroną przyrody i ochroną środowiska.

„Jedną z podstawowych dyrektyw, jaką należy kierować się w każdym przypadku korzystania ze środowiska, jest wynikająca z art. 5 konstytucji zasada zrównoważonego rozwoju zmuszająca do uwzględniania integracji działań politycznych, gospodarczych i społecznych z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament