Brak prejudykatu to za mało
Zmiana była konieczna, ale okazała się niedostateczna.
Możliwość wszczęcia przeciwko podmiotowi zbiorowemu postępowania w przedmiocie odpowiedzialności za czyn zabroniony pod groźbą kary warunkowana jest wydaniem tzw. prejudykatu, tj. uprzedniego orzeczenia potwierdzającego sprawstwo czynu zabronionego przez powiązaną z tym podmiotem osobę fizyczną. Wymóg ten nadaje odpowiedzialności podmiotów zbiorowych charakter wtórny wobec odpowiedzialności karnej osób fizycznych. Jeszcze przed wejściem w życie (pod koniec listopada 2003 r.) obowiązującej ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary powszechnie wskazywano, że jest to największą bolączką modelu odpowiedzialności tych podmiotów.
1 września sytuacja ta do pewnego stopnia uległa zmianie. Wchodzi wówczas w życie ustawa z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Jej art. 6 pkt 1 przewiduje dodanie w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przepisu art. 4a, który znosi wymóg prejudykatu w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko środowisku.
Jeszcze dalej idące zmiany zakłada przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości kompleksowa nowelizacja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta