Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak prejudykatu to za mało

06 września 2022 | Rzecz o prawie | Jakub Znamierowski

Zmiana była konieczna, ale okazała się niedostateczna.

Możliwość wszczęcia przeciwko podmiotowi zbiorowemu postępowania w przedmiocie odpowiedzialności za czyn zabroniony pod groźbą kary warunkowana jest wydaniem tzw. prejudykatu, tj. uprzedniego orzeczenia potwierdzającego sprawstwo czynu zabronionego przez powiązaną z tym podmiotem osobę fizyczną. Wymóg ten nadaje odpowiedzialności podmiotów zbiorowych charakter wtórny wobec odpowiedzialności karnej osób fizycznych. Jeszcze przed wejściem w życie (pod koniec listopada 2003 r.) obowiązującej ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary powszechnie wskazywano, że jest to największą bolączką modelu odpowiedzialności tych podmiotów.

1 września sytuacja ta do pewnego stopnia uległa zmianie. Wchodzi wówczas w życie ustawa z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Jej art. 6 pkt 1 przewiduje dodanie w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przepisu art. 4a, który znosi wymóg prejudykatu w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko środowisku.

Jeszcze dalej idące zmiany zakłada przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości kompleksowa nowelizacja ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament