Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybory będą dotyczyć reparacji

06 września 2022 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
PAP/Albert Zawada
autor zdjęcia: Albert Zawada
źródło: Rzeczpospolita
PAP/Albert Zawada

Jeśli PiS będzie rządził dalej, to Polacy mogą dostać zadośćuczynienie od Niemiec – twierdzi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, przewodniczący zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce za II wojnę światową.

W jaki sposób rząd PiS chce domagać się od niemieckiego rządu zadośćuczynienia za II wojnę światową?

Bardzo ważne jest to, że zakończyliśmy pewien etap. Po wielu latach ciężkiej, żmudnej pracy udało się zaprezentować raport o stratach wojennych i on jest dostępny już dla polskiej opinii publicznej, ale także dla opinii międzynarodowej. To był naprawdę czas ciężkiej pracy całego zespołu i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony, że to się udało doprowadzić do takiego finału.

Pewien rozdział zamykamy i planujemy kolejny. Zanim zostaną podjęte bardzo konkretne polityczne, dyplomatyczne działania, bardzo ważne jest, żeby opinia publiczna i w Polsce, ale też na świecie zapoznała się z tym raportem, z naszymi obliczeniami, przypomniała sobie prawdziwą historię II wojny światowej, kto był ofiarą, a kto był agresorem. To jest bardzo ważny element naszej akcji. Drugim elementem jest podjęcie działań o charakterze politycznym, zmierzającym do przygotowania naszych działań wobec Niemiec. To jest oczywiście szersze przedsięwzięcie o charakterze międzynarodowym. Istotne jest tu zdobycie poparcia opinii publicznej nie tylko w Polsce, ale też w wielu kluczowych krajach na świecie. Przede wszystkim chodzi o Niemcy, Stany Zjednoczone, Izrael, Wielką Brytanię, Kanadę, kraje Unii Europejskiej. Ważne jest, żeby było zrozumienie dla naszych działań na arenie międzynarodowej i wywarcie pewnej presji dyplomatycznej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament