Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsumenci wstrzymują zakupy, eksport spadnie

06 września 2022 | Vademecum Eksportera | Piotr Mazurkiewicz
Największe miesięczne spadki widać w przypadku lodówek i piekarników. Ich produkcja jest mniejsza aż o 40–50 proc.
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Największe miesięczne spadki widać w przypadku lodówek i piekarników. Ich produkcja jest mniejsza aż o 40–50 proc.

Tegoroczna produkcja AGD jest już o 13 proc. mniejsza niż przed rokiem, a w samym czerwcu spadła o 26 proc. To efekt spowolnienia w Polsce, ale na rynkach zagranicznych eksport też mocno słabnie.

Sprzęt AGD to jedna z polskich specjalności eksportowych, nasz kraj jest największym producentem tego typu produktów w UE. Już nie tylko w ujęciu ilościowym, wynoszącym 39 proc., ale również wartościowo, z 30-proc. udziałem w unijnym rynku, polskie fabryki AGD są w Europie liderami. W Polsce fabryk AGD jest już 35. Poza firmami chińskimi jest u nas obecna czołówka sektora z całego świata. Z taśm produkcyjnych zjechało w 2021 r. 27,2 mln sztuk dużego AGD.

Brak komponentów

Ten rok po dobrym początku dla branży przynosi kolejne wyzwania. Produkcja wytworzona w czerwcu to tylko 1,6 mln szt., o 25 proc. mniej niż rok temu. Największe miesięczne spadki widać w przypadku lodówek i piekarników. Ich produkcja jest mniejsza aż o 40–50 proc. Jedyną rosnącą kategorią są nadal zmywarki, ale ich produkcja jest minimalnie wyższa niż przed rokiem – wynika z danych organizacji Applia Polska.

Dane wskazują, że produkcja sprzedana jest wyższa niż wytworzona – w pierwszym półroczu o 9 proc., co oznacza, że firmy wyprzedają zapasy. Rok temu wynosiły one nawet 500 tys. sztuk, teraz ich nie ma. Do końca kwietnia br. eksport w ujęciu ilościowym był 14 proc. niższy niż przed rokiem, a wartościowo wyższy o 2 proc., do 8,4 mld zł, to efekt wzrostu cen.

Ilościowo dane są zdecydowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament