Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szara strefa tytoniowa coraz mniej szara

06 września 2022 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Nielegalne papierosy stanowiły w drugim kwartale 2022 r. już tylko 4,9 proc. rynku. Szara strefa na polskim rynku tytoniowym jest najniższa w historii.

Szara strefa na rynku papierosów w Polsce spada konsekwentnie od 2015 r., kiedy wynosiła 18,3 proc. Dziś jest niemal czterokrotnie niższa.

Jak znika szara strefa

Jak wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares, przygotowanego na zlecenie wszystkich firm tytoniowych w II kwartale 2022 r. nielegalne papierosy stanowiły zaledwie 4,9 proc. rynku. To spadek o 0,6 pkt proc. w porównaniu z I kwartałem br. Zmalał też udział papierosów podrabianych: w II kwartale stanowiły 0,5 proc. podziemia papierosowego w Polsce, o 0,1 pkt proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

Jeszcze w 2015 r. Instytut Almares szacował rozmiar szarej strefy tytoniowej w Polsce na ok. 18,3 proc. rynku. Blisko co piąty papieros wypalany nad Wisłą pochodził wówczas z przemytu. W II kwartale 2022 r. był to już tylko co 20.

W II kwartale średnio 41 proc. wszystkich przemycanych do Polski papierosów pochodziło z Białorusi. To głównie z tego kraju napływają do nas nielegalne wyroby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12362

Wydanie: 12362

Spis treści

Reklama

Zamów abonament