Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić na energii?

16 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Konrad Dyda

Rosnące ceny energii zagrażają wielu firmom, a sytuacja gospodarcza nie sprzyja możliwości łatwego wygospodarowania dodatkowych środków na ich pokrycie. Receptą na drogą energię okazują się inwestycje w OZE. Można ubiegać się o pożyczkę lub dotację na ich realizację.

Biorąc pod uwagę prognozy cen na przyszły rok nie warto zwlekać z inwestycjami w OZE. Ogromne podwyżki kosztów energii są już właściwie przesądzone i nic nie wskazuje na to, aby w kolejnych latach trend miał się odwrócić.

Rekord za rekordem

Sytuacja w energetyce nie napawa optymizmem. Jest to jeden ze skutków wojny w Ukrainie, która postawiła pod znakiem zapytania dotychczasowe założenia polityki energetycznej. Jedno jest pewne: czekają nas bardzo duże podwyżki cen energii, które w dużej mierze dotkną przedsiębiorców. Przykładowo Federacja Przedsiębiorców Polskich szacuje, że firmy działające nad Wisłą zapłacą w przyszłym roku za energię elektryczną i gaz ziemny w sumie o przeszło 190 mld więcej, niż w roku 2021. Zresztą to tylko potwierdzenie trendu, z którym przedsiębiorcy spotykają się od kilku tygodni spoglądając na rachunki za energię. A sezon grzewczy dopiero przed nami.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki już w maju na łamach „Rzeczpospolitej” zapowiadał, że w przyszłym roku podwyżki cen energii elektrycznej osiągną pułap co najmniej kilkudziesięciu procent. Prezes niedawno w mediach powtórzył te prognozy, stąd raczej nie straciły one na aktualności. Zresztą potwierdzają to także analitycy zajmujący się energetyką oraz przedsiębiorcy, którzy otrzymują pierwsze prognozy cen na przyszły rok. Niekiedy zapowiadają się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12371

Wydanie: 12371

Spis treści

Reklama

Zamów abonament