Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stan po epidemii, a obowiązek składania wniosków upadłościowych

16 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Norbert Frosztęga Hubert Woźniak

Od ponad dwóch lat w Polsce obowiązuje formalne zawieszenie obowiązku składania wniosków upadłościowych przez podmioty, u których wystąpił stan niewypłacalności. Pomimo że w wielu przypadkach nie rozpoczął biegu 30-dniowy termin na złożenie wniosku upadłościowego, dłużnicy składają wnioski tak, jakby moratorium upadłościowe już zostało uchylone.

U każdego podmiotu może wystąpić stan niewypłacalności. Może być to zarówno spółka kapitałowa, spółka osoba, jednoosobowy przedsiębiorca czy wspólnik spółki cywilnej. Każdy z powyższych musi na bieżąco weryfikować czy zaistniał u niego stan niewypłacalności. Od momentu wystąpienia stanu niewypłacalności, czy to w formie płynnościowej, czy majątkowej/bilansowej, dłużnik ma ustawowy obowiązek złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości w terminie 30 dni. Warto o tym pamiętać, bowiem polskie ustawodawstwo surowo traktuje zaniechanie, polegające na braku odpowiedniej reakcji na wystąpienie stanu niewypłacalności. O surowości niech świadczy możliwość przeniesienia na zarządzających odpowiedzialności za niezaspokojone długi spółki, nałożenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, a nawet postawienie zarzutu popełnienia czynu zabronionego.

Moratorium upadłościowe z powodu Covid-19

Wybuch epidemii Covid-19 doprowadził do potężnych perturbacji w gospodarce nie tylko polskiej, ale i światowej. Sytuacji tej nie polepszyły regulacje prawne, które – jak w przypadku Polski – faktycznie ograniczyły dopuszczalność prowadzenia działalności gospodarczej, a w niektórych przypadkach nawet na wiele miesięcy ją całkowicie wyłączyły. Skutkiem tego była utrata płynności w wielu przedsiębiorstwach oraz oczywiste wystąpienie stanu niewypłacalności,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12371

Wydanie: 12371

Spis treści

Reklama

Zamów abonament