HR w wirtualnym świecie
Wymuszony przez pandemię Covid-19 wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej gwałtownie przyspieszył rozwój nowych technologii w zarządzaniu ludźmi. Sprzyja im też zmiana pokoleniowa na rynku pracy.
Aplikacje ułatwiające planowanie pracy zmianowej, programy rozliczające wynagrodzenia, absencje i urlopy pracowników, których pierwszy kontakt z firmą też coraz częściej odbywa się zdalnie – poprzez oferty na portalach pracy czy propozycje na portalach społecznościowych. Tak wygląda codzienność HR w wielu firmach w Polsce.
Wprawdzie specjalistyczne rozwiązania w tym obszarze zyskiwały na popularności jeszcze przed pandemią koronawirusa, lecz sięgały po nie (i to raczej ostrożnie) głównie globalne korporacje.
Nieunikniony postęp
Wybuch pandemii Covid-19 i wymuszona przez lockdowny masowa praca zdalna sprawiły, że firmy na większą skalę zainteresowały się cyfryzacją i automatyzacją procesów HR.
Według ubiegłorocznego badania funduszu Pracuj Ventures, który specjalizuje się w HR Tech, o ile prawie cztery na dziesięć dużych firm inwestowało w cyfryzację HR, o tyle wśród ogółu badanych o takich inwestycjach mówiło tylko 26 proc. pracodawców.
Jak jednak ocenia Paweł Korzyński, profesor Akademii Leona Koźmińskiego i kierownik Katedry Zarządzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta