Chronić media przed politykami
Bruksela próbuje zapobiec pogarszaniu się wolności mediów w Unii Europejskiej. Wprowadza nowe przepisy, które mają w tym pomóc i tworzy nowa radę.
Projekt nowego rozporządzenia – prawo o wolności mediów – przygotowała Komisja Europejska. Po raz pierwszy Bruksela będzie miała instrumenty umożliwiające reagowanie na sytuacje łamania wolności słowa w państwach Unii Europejskiej.
Z dokumentu, który ma „Rzeczpospolita”, wynika, że sytuacja w Polsce była jedną z inspiracji dla nowego prawa.
– Nie mam złudzeń. To będzie ciężka walka. Niektóre państwa członkowskie chcą mieć możliwość wpływania na media i będą twierdzić, że Komisja chce przejąć ich władzę. Niektórzy właściciele mediów czerpią korzyści z obecnej sytuacji i będą krzyczeć, że zagrażamy ich biznesowi – powiedziała „Rzeczpospolitej” Věra Jourová, wiceprzewodnicząca KE ds. wartości i przejrzystości, która ten projekt przygotowała wraz z Thierry Bretonem, komisarzem ds. rynku wewnętrznego.
– Ale jedno jest jasne: status quo nie wchodzi w grę. Nie możemy i nie pozostaniemy bezczynni w obliczu zagrożeń wolności mediów – dodała czeska komisarz.
Nie tylko Polska i Węgry
Wolność słowa jest zagrożona już nie tylko w Polsce czy na Węgrzech, krajach od lat oskarżanych o łamanie praworządności i upolitycznianie mediów. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta