Szkolenia coraz częściej przez internet
Nawet pracodawcy, którzy wcześniej stawiali na tradycyjne kursy w sali, przekonują się do nauki online, tym bardziej że nowe technologie pomagają też zdobyć praktyczne umiejętności w wirtualnym świecie.
Tysiąc pracowników polskiej fabryki Mercedes-Benz w Jaworze szkoliło się i wdrażało do pracy, zanim jeszcze w nowobudowanym zakładzie stanęły nowoczesne linie produkcyjne i maszyny. Umożliwiły to nowe technologie, a konkretnie rozwiązania Virtual Reality (VR) – bo do wirtualnej rzeczywistości przeniesiono silnik mercedesa, tworząc jego „cyfrowego bliźniaka” w 3D, a potem w cyfrowej przestrzeni odwzorowano kolejne etapy montażu urządzenia.
Pracownicy szkolili się w okularach VR na 110 wirtualnych stacjach roboczych odtworzonych precyzyjnie z linii produkcyjnej fabryki, wraz ze wszystkimi elementami i narzędziami. – Wykorzystujemy je do tej pory, szkoląc pracowników, zanim jeszcze wejdą na prawdziwą linię produkcyjną – zaznacza Thomas Kaiser, dyrektor Produkcji i Utrzymania Ruchu w Mercedes-Benz Manufacturing Poland.
Kurs jak gra
Technologię do wirtualnych szkoleń w Jaworze dostarczyła polska spółka Aidar, która specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach wirtualnej rzeczywistości (VR) do szkolenia pracowników przemysłowych. Tworzy symulatory środowiska pracy, które pozwalają zanurzyć się w tzw. metawersum, czyli trójwymiarowym świecie – sztucznym, ale odczuwanym jak rzeczywisty.
Jak tłumaczy Przemysław Maliszewski, prezes i współzałożyciel Aidar, technologie immersyjne (rzeczywistość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta