Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ta jesień należy do odważnych

16 września 2022 | Nieruchomości | Aneta Gawrońska
Sienkiewicza Résidence – inwestycja premium we Wrocławiu wprowadzona na rynek w tym roku przez Bouygues Immobilier Polska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Sienkiewicza Résidence – inwestycja premium we Wrocławiu wprowadzona na rynek w tym roku przez Bouygues Immobilier Polska

Nowe inwestycje, debiuty na kolejnych rynkach, akcje promocyjne. Dla części deweloperów to będzie intensywna jesień.

Sprzedaż kredytów hipotecznych się załamała. – Przekłada się to wprost na rynek mieszkań. Sprzedaż nowych lokali spadła o 40–50 proc. – wskazuje Aleksander Skirmuntt, ekspert Maxon Nieruchomości. Rośnie liczba transakcji gotówkowych. Stanowią już 50–60 proc.

A Kamil Niedźwiedzki, analityk serwisu Dompress.pl, dodaje, że odsetek klientów kupujących mieszkania za gotówkę na niektórych osiedlach sięga nawet 80 proc.

Dzielenie na etapy

– Odwiecznym problemem deweloperów jest konieczność planowania z wyprzedzeniem. Inwestycje są przesunięte w czasie. Planując je i starając się o pozwolenie na budowę, firmy muszą przewidywać, jaki produkt będzie się sprzedawał za dwa–trzy lata, kiedy wyjdą ze sprzedażą – zaznacza Aleksander Skirmuntt. – Nie jest to trudne na stabilnym rynku, ale w sytuacji nagłego załamania ktoś zostanie z niesprzedanymi mieszkaniami.

Ekspert Maxon Nieruchomości ocenia, że sytuacja nie jest dziś jednak bardzo zła. – Deweloperzy dobrze sprzedawali „na bieżąco”, więc nie ma dużych „nawisów” niesprzedanych lokali – mówi Skirmuntt. – Po za tym problem dotyczy tzw. środka rynku, czyli mieszkań w przedziale od 500 tys. do 1 mln zł, a więc kupowanych na kredyt na własne potrzeby. Wciąż sprzedają się małe lokale – jako inwestycja. To ucieczka przed inflacją.

Aleksander...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12371

Wydanie: 12371

Spis treści

Reklama

Zamów abonament