Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotacje na inwestycje wykorzystujące efektywniej energię

23 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Aleksandra Pawłowicz Michał Banaszek Banaszek

W ostatnim czasie przedsiębiorcy mogą pozyskiwać dotacje na inwestycje w wysokosprawną kogenerację. Dzięki nim możliwa jest długoterminowa redukcja kosztów funkcjonowania firmy, przy równoczesnym rozwoju „zielonej” działalności przedsiębiorstwa.

Wyroby energetyczne takie jak gaz, węgiel czy paliwa ciekłe notują rekordowe wzrosty cen, co prowadzi do zwiększenia kosztów zużywanej przez przedsiębiorców energii elektrycznej i ciepła użytkowego. Jednocześnie w najbliższych latach konieczne będzie dalsze ograniczanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery w odpowiedzi na regulacje krajowe oraz międzynarodowe. Jednym z rozwiązań, które pozwala przedsiębiorcom zredukować koszty prowadzenia działalności, przy rozwoju „zielonej” działalności przedsiębiorstwa, jest inwestycja w wysokosprawną kogenerację (>patrz ramka). Co istotne, inwestycja taka może być wykonana z wykorzystaniem dostępnych programów wsparcia – dotacji i preferencyjnych pożyczek.

Dla kogo wsparcie?

Obecnie dostępny jest program z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”, który jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości, modernizujących bądź budujących nową dużą instalację wysokosprawnej kogeneracji. Podkreślić należy, że program ten nie ogranicza się do kogeneracji zawodowej i jest dostępny dla przedsiębiorców, którzy wytwarzane ciepło i energię elektryczną zużyją na własne potrzeby (tzw....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament