Przeterminowane mieszkania
Ustawa deweloperska jasno określa, jakie informacje muszą być zawarte w umowie między deweloperem i nabywcą. Dotyczy to też terminów i kar umownych. Nabywca musi od początku wiedzieć, jak zabezpieczyć swoje prawa na wypadek opóźnień w budowie.
Deweloperzy zawierający umowy deweloperskie przed pandemią i w jej trakcie powoływali się często na siłę wyższą jako przyczynę opóźnienia w oddaniu lokali. Zapewne mogą podobnie twierdzić wobec rozpoczęcia wojny w Ukrainie.
Stąd według Piotra Jarzyńskiego, partnera w kancelarii Jarzyński i Wspólnicy, w najbliższym czasie może pojawić się w sądach wiele spraw o zapłatę kary lub odszkodowanie za nieterminowe oddanie lokalu. Przy odpowiednich zapisach w umowie klienci mogą dochodzić odszkodowania nawet przewyższającego wysokość kary umownej za opóźnienie. Jest to szczególnie ważne w przypadku spłacania kredytu, braku możliwości zamieszkania i konieczności wynajmu lokalu zastępczego.
Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie lub braku sprzeciwu od zawiadomienia o zakończeniu budowy wymaganych odpowiednio przez art. 54...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta