Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krótszy okres odpowiedzialności zarządu za długi spółki

23 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Michał Zakrzewski

Odpowiedzialność członków zarządu spółki na gruncie art. 299 k.s.h. ma charakter deliktowy, a przesłankami tej odpowiedzialności są zdarzenie szkodzące i powiązana z nim przyczynowo szkoda, przy czym, poza wypadkami uregulowanymi odmiennie, odpowiedzialność ta opiera się na zasadzie winy – tak stwierdził Sąd Apelacyjny w Katowicach.

Przedmiotem sporu była kwota ponad 216 tys. zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, której domagał się powód, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Y. Uzasadniając żądanie wskazano, że istnieje wyrok przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością X, w której pozwany sprawował funkcję prezesa. Na mocy uzyskanego wyroku zasądzono na rzecz spółki Y kwotę 186 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie, jednak egzekucja przeciwko spółce X okazała się bezskuteczna, a postępowanie egzekucyjne wobec X zostało umorzone. W rezultacie powód domagał się na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) zasądzenia od byłego prezesa spółki X kwoty wynikającej z posiadanego wyroku, a także kosztów poniesionych w postępowaniu egzekucyjnym. Pozwany będąc prezesem zarządu dłużnej spółki w dacie powstania zobowiązań, jak i w momencie ich wymagalności, nie wystąpił o ogłoszenie upadłości, ani o otwarcie postępowania układowego. Broniąc się argumentował złożeniem oświadczenia o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu oraz sprzedażą udziału w spółce. Wywodził, że egzekucja była prowadzona z naruszeniem prawa, gdyż nie objęła całości majątku spółki i została...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament