Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie za naruszenie prywatności w internecie

23 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Artur Piechocki Katarzyna Gorzkowska

Bezprawne przetwarzanie danych osobowych, stanowi coraz częstszą przyczynę dochodzenia zadośćuczynienia na drodze sądowej. Warunkiem do wystąpienia z takim roszczeniem jest doznanie przez osobę uprawnioną szkody majątkowej lub niemajątkowej.

Pod koniec sierpnia pojawiły się doniesienia o pozwaniu jednego z gigantów technologicznych za działania polegające na naruszeniu prywatności użytkowników sieci internet. W Północnym Dystrykcie Kalifornii w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych (USA) miał zostać wniesiony pozew zbiorowy przeciwko firmie Oracle. Zapoczątkowane postępowanie ma być związane z działalnością Oracle polegającą na śledzeniu aktywności w internecie 5 mld użytkowników. Działalność miała przynieść spore profity dzięki handlowaniu pozyskanymi danymi za pośrednictwem platformy Oracle Data Marketplace. Z relacji powodów wynika, że bezprawnie przetwarzane dane osobowe zawierają między innymi: nazwiska, adresy domowe, e-maile, informacje o zakupach oraz lokalizacji fizycznej, dochodach, zainteresowaniach, poglądach politycznych oraz zawierają opis działalności w świecie wirtualnym. Według powodów działanie przypisywane Oracle ma stanowić naruszenie zasad prywatności obowiązujących w stanie Kalifornia, jak również naruszać stanowe prawo o nieuczciwej konkurencji. Powodowie twierdzą również, że praktyki Oracle naruszają federalną ustawę o podsłuchach. Sprawa zapewne znajdzie swój finał dopiero za kilka miesięcy, bądź nawet lat.

Sprawa Oracle jest kolejną próbą dochodzenia roszczeń za naruszenia przepisów dotyczących ochrony prywatności i danych osobowych. W przeszłości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament