Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny prądu dławią recyklerów

23 września 2022 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
Nowoczesny zakład spółki Conkret przetwarza rocznie ponad 50 tys. ton plastikowych odpadów. Firma produkuje z nich głównie folie izolacyjne dla budownictwa, które w 70 proc. trafiają na eksport
autor zdjęcia: MICHAł BETKIER
źródło: Rzeczpospolita
Nowoczesny zakład spółki Conkret przetwarza rocznie ponad 50 tys. ton plastikowych odpadów. Firma produkuje z nich głównie folie izolacyjne dla budownictwa, które w 70 proc. trafiają na eksport

Branży recyklingu tworzyw sztucznych do problemów ze zdobyciem surowca doszedł nowy – rosnące koszty energii.

– W ubiegłym roku koszty energii w naszej produkcji nie przekraczały 18 proc., a teraz sięgają już 40 proc. Przewidujemy, że przy tym tempie zwyżek cen gazu oraz energii elektrycznej wkrótce przekroczą one połowę całkowitych kosztów działalności i miniemy punkt, który dla naszych zakładów oznaczać będzie wstrzymanie produkcji. Dalej jest już tylko fala upadłości – twierdzi Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling” (SPR), który w wysłanym w tym tygodniu liście do premiera Morawieckiego zaapelował, by uznać branżę za energochłonną i objąć ją ochroną przed nadmiernym wzrostem cen energii.

– Skoro na tej liście są producenci odzieży skórzanej, to tym bardziej powinni się znaleźć tam chroniący środowisko i zasoby recyklerzy, w tym zwłaszcza firmy zajmujące się energochłonnym recyklingiem odpadów z tworzyw sztucznych – podkreśla Szymon Dziak-Czekan.

Obawy firm

Według danych SPR w branży recyklingu tworzyw sztucznych działa ponad 300 zakładów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament