Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny prądu dobijają firmy. Ratunek to ułatwienia i ulgi

23 września 2022 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Inwestycje w wiatraki czy fotowoltaikę mogłyby uchronić mały i średni biznes przed falą bankructw.

Kryzys energetyczny coraz mocniej uderza w polską gospodarkę. Rząd zapowiedział wsparcie dla biznesu, ale na razie tylko dla firm najbardziej energochłonnych, jak huty, producenci nawozów czy ceramiki. Dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw konkretów brak, a nad ich głowami przez faktury grozy za prąd zaczyna też już krążyć widmo upadłości. Remedium na masowe bankructwa może być szybkie ułatwienie i zachęcenie ich do inwestowania w alternatywne formy pozyskiwania energii.

Firmowy wiatrak

Mały i średni biznes zaczyna szukać sposobów na tani prąd.

– Jeden z moich klientów z branży produkcji spożywczej dostał prognozę cen za prąd. W symulacji cena megawatogodziny z obecnych 600 zł wzrosła do 3200 zł. Dlatego nie dziwi mnie to, że firma, której koszty prądu rosną o dziesiątki procent, poważnie rozważa inwestycję w fotowoltaikę czy wiatraki. Zwłaszcza że rząd jak na razie nie zaproponował małym i średnim firmom żadnego wsparcia czy ochrony przed wzrostem cen prądu – mówi Hubert Cichoń, radca prawny, partner zarządzający w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament