Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rachunki za gaz niepokoją polityków

23 września 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
źródło: Rzeczpospolita

Wiele państw Unii Europejskiej chce wprowadzenia administracyjnego limitu cenowego na importowane błękitne paliwo. Ekonomiści ostrzegają jednak przed takimi interwencjami.

Rośnie presja na wprowadzenie limitu na cenę gazu importowanego do UE. Z nieoficjalnych rozmów z dyplomatami państw członkowskich wynika, że duża część krajów naciska na Komisję Europejską, żeby ta rozważyła taki mechanizm. – Gdybyśmy go wprowadzili kilka miesięcy temu, tak jak proponował premier Włoch Mario Draghi, to bylibyśmy dziś w zupełnie innym miejscu. Rosja miałaby ponad 100 mld euro mniej, a nasze budżety byłyby bogatsze, bo nie trzeba byłoby wydawać tych wszystkich pieniędzy na wyrównanie ludziom wysokich cen gazu – mówi nam wysoki rangą dyplomata jednego z państw popierających limit cenowy.

Wahanie bogatych

Aktywnie taki pomysł popiera już kilkanaście krajów. Poza Polską, również Włochy, Grecja, Belgia, Irlandia, Malta, Cypr, Szwecja, Chorwacja, Rumunia, Luksemburg, Łotwa, Litwa, Bułgaria i Słowenia. W tym gronie nie ma największych państw, jak Francja czy Niemcy, ale to nie znaczy, że są zdecydowanie przeciw temu pomysłowi. Francja na razie się nie wypowiada. Niemcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament