Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niejasna ulga dla komplementariusza

23 września 2022 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

PIT od zysku wspólnika spółki komandytowej można pomniejszyć o CIT od jej dochodu. Są wątpliwości, jak to zrobić.

W spółkach komandytowych trwa pierwszy, po zmianie zasad ich opodatkowania, sezon na wypłatę zysków. Wątpliwości jest dużo, a fiskus wcale nie ułatwia rozliczenia. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe stały się podatnikami CIT (moment zmiany statusu spółki można było przesunąć na 1 maja). Muszą więc płacić podatek od swoich dochodów. Oprócz tego trzeba też odprowadzić daninę od zysku wspólników.

Na kapitał zapasowy

– PIT komplementariusza można obniżyć o CIT od dochodu spółki odpowiednio do jego udziału w zysku. Tak wynika z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT. Kilka tygodni temu Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła jednak, że jeśli spółka przekazała część zysku na kapitał zapasowy, to komplementariuszowi przysługuje tylko częściowe odliczenie. Po kilkunastu dniach inny konsultant KIS przyznał, że nie ma ograniczenia – mówi Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting. Jego zdaniem prawidłowy jest ten drugi pogląd.

– Z żadnego przepisu nie wynika, że ulgę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament