Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istotne zmiany w ustawie sankcyjnej

23 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Bartosz Kapuściński Maciej Tąkiel

Przepisy regulujące polski reżim sankcyjny wobec Rosji doczekały się nowelizacji. I chociaż jest ona kierunkowo właściwa, zawiera szereg kontrowersyjnych pod względem prawnym rozwiązań, takich jak tymczasowy zarząd przymusowy lub przejęcie majątku za odszkodowaniem. Jakie powinny być zatem sankcje, aby spełniały swoją rolę?

Ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (dalej „Ustawa”), która umożliwiła stworzenie odrębnej od funkcjonującej na poziomie Unii Europejskiej polskiej listy sankcyjnej, doczekała się istotnej nowelizacji. 18 sierpnia br. weszła w życie ustawa z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej „Nowelizacja”).

Tymczasowy zarząd przymusowy

Jednym z najistotniejszych elementów Nowelizacji jest wprowadzenie instytucji tymczasowego zarządu przymusowego. W tym kontekście jest to nowa instytucja w polskim prawie dająca szczególną władzę ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (gdyż to ten minister podejmuje decyzję o wpisaniu danego podmiotu na listę sankcyjną) oraz ministrowi właściwemu do spraw gospodarki (gdyż ten minister decyduje o wprowadzeniu tymczasowego zarządu przymusowego). W praktyce obaj ministrowie mogą, w oparciu o publikację swoich decyzji w biuletynie informacji publicznej, błyskawicznie przejąć kontrolę nad danym podmiotem. Przejęcie to następuje bez realnej kontroli sądowej – decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności, a ewentualna droga...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament