Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słońce daje nam ciepło i prąd

23 września 2022 | Energia i biznes | rp.pl

|Energia słoneczna jest tanim, czystym i elastycznym źródłem energii umożliwiającym modułowe rozwiązania.

Energia słoneczna jest w zasadzie bezkonkurencyjna. Promieniowanie słoneczne dostępne jest całkowicie za darmo i może być wykorzystywane niemal wszędzie. Obecnie taka energia jest eksploatowana na wiele sposobów.

Energię cieplną ze słońca wykorzystują kolektory słoneczne. Odpowiada za to konwersja fototermiczna. Absorbują promieniowanie i przekazują ciepło za pomocą określonego nośnika (najczęściej cieczy, choć czasami również gazu). Kolektory najczęściej wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej na południu Europy, ale można je spotkać również w Polsce.

Kolektory i panele fotowoltaiczne

Inną metodą pozwalającą na wykorzystanie energii promieniowania słonecznego jest fotowoltaika. To bardziej wyrafinowana, zaawansowana technologia, dzięki której słońce staje się wspaniałym źródłem energii odnawialnej. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię niesioną przez foton, czyli jednostkę światła, w energię elektryczną. Dzięki ich specjalnej konstrukcji pozyskiwanie energii elektrycznej tą metodą jest bardzo łatwe i całkowicie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12377

Wydanie: 12377

Spis treści

Reklama

Zamów abonament