Restrukturyzacja i upadłość w grupie spółek – nowe zasady
Po 13 października 2022 roku podmioty należące do grupy spółek będą musiały każdorazowo weryfikować możliwość wystąpienia stanu zagrożenia niewypłacalnością lub stanu niewypłacalności w spółce zależnej w oparciu o opinie prawników oraz ekonomistów. Jeżeli spółka zależna stanie się niewypłacalna, krąg podmiotów odpowiedzialnych może się zmienić.
13 października 2022 roku wejdzie w życie nowelizacja kodeksu spółek handlowych (KSH), która wprowadza do polskiego prawodawstwa całkowicie nowe konstrukcje prawne. Wyposażają one spółki dominujące w skuteczne narzędzia zarządzania zgrupowaniem spółek, a spółki zależne w podstawy prawne dochodzenia od spółki dominującej naprawienia szkody za przymusową realizację wspólnego celu. Od momentu zawiązania grupy spółek, zarówno spółka dominująca jak i pozostałe podmioty uczestniczące w grupie będą zobowiązane do kierowania się – obok własnego interesu – interesem całej grupy, urzeczywistniającym wspólną strategię i interesy zgrupowania. W praktyce, każda spółka zależna będzie zobowiązana do rozpatrywania każdorazowej decyzji, inwestycji lub innych czynności z perspektywy nie tylko interesu samej spółki, ale także interesu grupy.
∑ Wiążące polecenie jako silne narzędzie przymusu spółki dominującej
Obowiązek codziennego kierowania się przez spółkę zależną interesem całej grupy może okazać się niewystarczające dla realizacji wspólnej strategii. Ustawodawca wyszedł naprzeciw trudnościom spółki dominującej w zarządzaniu zgrupowaniem, wyposażając ją w uprawnienie udzielania wiążących poleceń pozostałym podmiotom holdingu. Spółka dominująca będzie mogła bowiem wydać spółce zależnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta