Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pocztowcy doczekali się podwyżek. Klienci też

07 października 2022 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Poczta Polska łapie wyraźny finansowy oddech – wszystko dzięki dokapitalizowaniu i spodziewanym rekompensatom za nierentowne usługi.

Wydaje się, że nowy prezes Poczty Polskiej (PP) Krzysztof Falkowski, który nieco ponad miesiąc temu zastąpił na stanowisku Tomasza Zdzikota (zamienił fotel kierującego operatorem pocztowym na stanowisko członka zarządu KGHM), może na swoim koncie zapisać pierwszy sukces. Wygasił on bowiem jeden z kluczowych konfliktów tlących się na linii zarząd–związki zawodowe. Oczywiście chodziło o pieniądze. Pracownicy od dawna domagali się wzrostu wynagrodzeń. Teraz podwyżki stają się faktem.

Studzenie emocji

Z końcem września przeprowadzono dwustronne negocjacje z udziałem największego ze związków w spółce – Solidarnością Pracowników Poczty Polskiej. Rozmowy zakończyły się zawarciem porozumienia. Na jego mocy pracownikom podniesione ma zostać wynagrodzenie zasadnicze, ale również otrzymają dodatkowe świadczenie tzw. przedświąteczne.

Jak podają związkowcy „Solidarności”, pensja ma wzrosnąć o 450 zł brutto, i wskazują, że razem z pochodnymi od wynagrodzenia zasadniczego stanowić ma 567 zł brutto (w przeliczeniu na pełen etat). Ponadto porozumienie przewiduje zmianę wysokości wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców – ci z prawem jazdy kategorii C otrzymają 4,4 tys. zł, zaś posiadający kategorię C+E – 4,6 tys. zł brutto. Związkowcy nie ukrywają, że decyzja ta jest podyktowana sytuacją na rynku pracy. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12389

Wydanie: 12389

Spis treści

Reklama

Zamów abonament