Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy lekcje wyniesione z pandemii

07 października 2022 | Rzecz o zdrowiu
autor zdjęcia: KAZMIERCZAK
źródło: Rzeczpospolita

Choroby zakaźne są szczególnym wyzwaniem, bo walka z nimi wymaga zaangażowania całego społeczeństwa, a nie tylko osób nimi bezpośrednio dotkniętych. Dlatego dobra, szeroka komunikacja i edukacja są tak ważne – mówi dr Maciej Plebanek, dyrektor medyczny w Pfizer Polska.

Parafrazując znaną serię dowcipów, jakby pan dokończył tę historię: Przychodzi pacjentka do lekarza...

Będę mało dowcipny – pacjentka liczy, że lekarz z nią porozmawia, poświęci jej czas i uwagę, aby mogła opowiedzieć nie tylko o faktach, ale także swoich emocjach. Zdrowie to jedna z absolutnie najważniejszych rzeczy dla ludzi i mamy ogromną potrzebę rozmowy oraz zdobywania informacji na ten temat. Duże wrażenie zrobiły na mnie dane, jakimi niedawno podzieliła się przedstawicielka NFZ na konferencji „Budowanie zaufania do szczepień” – otóż infolinie covidowe obsłużyły prawie 25 mln połączeń. To pokazuje skalę zainteresowania Polaków dostępem do zweryfikowanej wiedzy.

W trakcie pandemii wprowadzono co najmniej kilka nowych rozwiązań w opiece zdrowotnej i komunikacji na temat zdrowia. Jakie lekcje na przyszłość możemy wyciągnąć z tego okresu?

To już prawie trzy lata, gdy zmagamy się z Covid-19, i widzę trzy rzeczy, które wprowadziliśmy w Polsce na masową skalę i warto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12389

Wydanie: 12389

Spis treści

Reklama

Zamów abonament