Trzy lekcje wyniesione z pandemii
Choroby zakaźne są szczególnym wyzwaniem, bo walka z nimi wymaga zaangażowania całego społeczeństwa, a nie tylko osób nimi bezpośrednio dotkniętych. Dlatego dobra, szeroka komunikacja i edukacja są tak ważne – mówi dr Maciej Plebanek, dyrektor medyczny w Pfizer Polska.
Parafrazując znaną serię dowcipów, jakby pan dokończył tę historię: Przychodzi pacjentka do lekarza...
Będę mało dowcipny – pacjentka liczy, że lekarz z nią porozmawia, poświęci jej czas i uwagę, aby mogła opowiedzieć nie tylko o faktach, ale także swoich emocjach. Zdrowie to jedna z absolutnie najważniejszych rzeczy dla ludzi i mamy ogromną potrzebę rozmowy oraz zdobywania informacji na ten temat. Duże wrażenie zrobiły na mnie dane, jakimi niedawno podzieliła się przedstawicielka NFZ na konferencji „Budowanie zaufania do szczepień” – otóż infolinie covidowe obsłużyły prawie 25 mln połączeń. To pokazuje skalę zainteresowania Polaków dostępem do zweryfikowanej wiedzy.
W trakcie pandemii wprowadzono co najmniej kilka nowych rozwiązań w opiece zdrowotnej i komunikacji na temat zdrowia. Jakie lekcje na przyszłość możemy wyciągnąć z tego okresu?
To już prawie trzy lata, gdy zmagamy się z Covid-19, i widzę trzy rzeczy, które wprowadziliśmy w Polsce na masową skalę i warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta