Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odsetki od kwoty dofinansowania podlegającego zwrotowi

07 października 2022 | Biznes w czasie pandemii | Tomasz Picheta

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w projekcie realizowanym ze środków unijnych przyznaną wcześniej kwotę dofinansowania należy zwrócić wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych. Naliczanie odsetek od zwracanych środków ma jednak swoje granice, a w interesie każdego beneficjenta jest wiedzieć, gdzie te granice przebiegają.

Stosownie do art. 56 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, stawka odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych to suma 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, i 2 proc., z tym że stawka ta nie może być niższa niż 8 proc.

Skutki podwyżek stóp procentowych

Kontynuując trwającą od października 2021 r. serię podwyżek stóp procentowych, na posiedzeniu w dniu 7 września 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopę oprocentowania kredytu lombardowego do poziomu 7,25 proc. oznacza, że odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych wynoszą aktualnie 16,5 proc. (7,25 x 200 proc. + 2 proc. = 16,5 proc.). Wartość zwracanych przez beneficjentów odsetek może zatem w szybkim tempie dorównać podlegającej zwrotowi kwocie dofinansowania, a nawet ją przewyższyć. Instytucjom zarządzającym, których obowiązkiem jest odzyskiwanie środków zdarza się jednak zapomnieć, że w pewnych okolicznościach możliwość naliczania odsetek od zwracanych środków doznaje znaczących ograniczeń. Beneficjenci są w tym zakresie chronieni i są sytuacje, w których mają możliwość uniknięcia nadmiernych obciążeń finansowych.

Zwrot środków wraz z odsetkami

Podstawę prawną wszczęcia i prowadzenia postępowania administracyjnego w przedmiocie zwrotu środków europejskich stanowi art. 207 ust. 1 ustawy z 27...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12389

Wydanie: 12389

Spis treści

Reklama

Zamów abonament