Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Kolejowe autostrady pod nadzorem komputerów

07 października 2022 | Dodatki Jednodniowe | Robert Przybylski

Każdy z ponad 300 mln pasażerów, którzy korzystają każdego roku z kolei w Polsce może czuć się bezpiecznie, dzięki inwestycjom w komputerowe sterowanie ruchem kolejowym.

Koleje przeżywają renesans, przyciągając pasażerów szybkimi oraz komfortowymi połączeniami. W tym roku z pociągów skorzysta prawdopodobnie więcej pasażerów niż w 2019 roku, który w ostatniej dekadzie był rekordowy.

Każdego dnia na tory wyjeżdża ponad 5290 pociągów pasażerskich i towarowych. Nad bezpieczeństwem i płynnością ruchu kolejowego czuwa codziennie około 1700 osób, pracowników PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Największy program inwestycyjny

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zarządza trzecią najdłuższą siecią linii kolejowych w Europie, liczącą ponad 18,5 tys. km, co daje ponad 36 tys. km torów i blisko 40 tys. rozjazdów. PKP Polskie Linie Kolejowe sukcesywnie modernizują tory, realizując największy w historii program inwestycyjny – Krajowy Program Kolejowy.

Ministerstwo Infrastruktury planuje wydać na jego realizację do 2023 roku 76,7 mld zł. Tylko w 2021 roku PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły realizację 17 projektów wartości blisko 12,4 mld zł.

W tym roku prace prowadzone są na 9 tys. km linii kolejowych. W ramach inwestycji modernizowane są największe i najważniejsza stacje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12389

Wydanie: 12389

Spis treści

Reklama

Zamów abonament