Jak uniknąć przedawnienia roszczeń?
Od ponad czterech lat obowiązują krótsze terminy przedawnienia – podstawowy skrócono z 10 do 6 lat. Jeśli jednak termin przedawnienia rozpoczął się przed 9 lipca 2018 roku, zastosowanie mają przepisy przejściowe.
To, jak liczone są terminy przedawnienia po wejściu w życie w lipcu 2018 r. nowelizacji Kodeksu cywilnego (dalej KC) wyjaśnimy na poniższym kazusie.
PRZYKŁAD:
Jan Nowak 18 maja 2012 roku sprzedał koledze Tomaszowi Kowalskiemu swój używany samochód. Koledzy uzgodnili cenę 100 tys. złotych płatnych jednorazowo do 18 lipca 2012 roku. Niedługo potem tj. w czerwcu 2012 roku Tomasz Kowalski stracił pracę, więc zapłacił w umówionym terminie tylko 60 tys. złotych jednocześnie prosząc Pana Jana o wyrozumiałość i obiecując spłatę reszty w terminie późniejszym. Pan Nowak upewnił się w przepisach, że zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Uznał zatem, że termin, do kiedy może się domagać od kolegi zapłaty upływa 18 lipca 2022 roku, a ponieważ nie potrzebował pilnie pieniędzy, postanowił przemilczeć tę sprawę i odłożyć ją na przyszłość. W 2020 roku, w czerwcu z uwagi na pandemię Covid także Pan Nowak stracił pracę. Wtedy przypomniał sobie o wierzytelności jaką posiada wobec kolegi Kowalskiego i poprosił go o zapłatę zaległych 40 tys. zł. Dłużnik sprawdził w internecie, że zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta