Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedni termin przy odstąpieniu od umowy wzajemnej

07 października 2022 | Biznes w czasie pandemii | Mateusz Malinowski

W obrocie gospodarczym występuje wiele podmiotów nierzetelnych czy nieuczciwych, które nie wywiązują się z obowiązków, jakie przyjęły na siebie zawierając umowę. Prawo cywilne przewiduje jednak mechanizmy dla ochrony poszkodowanej strony kontraktu.

Pacta sunt servanda – ta ponadczasowa paremia, wywodząca się jeszcze ze starożytnego Rzymu ustanawia jedną z najważniejszych zasad prawa cywilnego – umów należy dotrzymywać. Stałość i trwałość stosunków umownych, połączona z obowiązkiem spełnienia świadczenia przez każdą stronę do tego zobowiązaną stoi u podstawy systemu prawa prywatnego, w którym stosunek umowny pełni podstawową relację pomiędzy podmiotami w obrocie prawnym.

Prawo odstąpienia od umowy

W idealnym świecie zasada, że umów należy dotrzymywać byłaby przestrzegana przez każdego, kto zawiera umowę, a każde przyobiecane świadczenie byłoby spełnione. Rzeczywistości jednak daleko do ideału. Prawo cywilne musiało przewidzieć mechanizmy dla ochrony poszkodowanej strony umowy.

Jednym z mechanizmów ochronnych przyznanych przez prawo cywilne wierzycielowi w stosunku umownym jest art. 491 Kodeksu cywilnego. Pozwala on stronie umowy wzajemnej na odstąpienie od umowy, jeżeli druga strona stosunku umownego popadła w zwłokę ze spełnieniem swojego świadczenia. Przepis ten ustanawia jednak szereg wymogów jakie należy spełnić, aby odstąpienie od umowy było skuteczne i wiążące dla obydwu stron stosunku.

Po pierwsze, umowa musi być umową wzajemną. Oznacza to, że każda ze stron stosunku umownego (w większości będzie to stosunek dwóch podmiotów) zobowiązana jest na jego podstawie do spełnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12389

Wydanie: 12389

Spis treści

Reklama

Zamów abonament