Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za zanieczyszczanie środowiska grożą wysokie kary

07 października 2022 | Biznes w czasie pandemii | Katarzyna Ziółkowska

Jeśli zanieczyszczenie powstanie w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu przemysłowego i doprowadzi do szkód w przyrodzie w znacznych rozmiarach, kara pozbawienia wolności może wynieść nawet 12 lat.

Na kanwie niedawnych doniesień o katastrofie ekologicznej na Odrze na szczególną uwagę zasługują obowiązujące od września nowe przepisy zaostrzające kary za zanieczyszczanie środowiska. Jednak nowelizacja zmieniająca przepisy dotyczące wybranych przestępstw i wykroczeń przyjęta została jeszcze przed pierwszymi doniesieniami medialnymi o śniętych rybach w okolicach Oławy. Ustawa z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, po krótkim, czternastodniowym vacatio legis weszła w życie 1 września 2022 r.

7

Skuteczniejsza ochrona przed zaśmiecaniem i niszczeniem środowiska

W nowelizacji wprowadzono zmiany do Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń, ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary oraz ustawy o ochronie przyrody. Zasadniczą nowością jest zwiększony wymiar kar za niszczenie przyrody.

Obecnie za rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, zaśmiecanie miejsc publicznych, wyrzucanie gruzu na cudzy grunt polny lub odpadów w lesie oraz wypalanie traw mogą zostać nałożone wyższe niż uprzednio kary. Przy wykroczeniach tych dodano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12389

Wydanie: 12389

Spis treści

Reklama

Zamów abonament