Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomoc dla przedsiębiorców znad Odry

07 października 2022 | Biznes w czasie pandemii | Katarzyna Skiba-Kuraszkiewicz

Firma otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł na każdego ubezpieczonego pracownika, jeżeli w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze wykaże spadek przychodów o 50 procent.

30 września (z mocą wsteczną od 1 sierpnia) weszły w życie dwa akty prawne:

∑ ustawa z 2 września 2022 r. o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze (DzU z 2022 r., poz. 2014, dalej „Ustawa”) oraz

∑ rozporządzenie Rady Ministrów z 29 września 2022 r. w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych sytuacji ekologicznej na rzece Odrze (DzU z 2022r., poz. 2020, dalej „Rozporządzenie”).

Te dwa akty prawne określają zasady ustalania prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego za miesiąc sierpień 2022 r. przeznaczonego na ograniczenie niektórych skutków ekonomicznych związanych z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze.

∑ Komu przysługuje jednorazowe świadczenie?

Jednorazowe świadczenie (zgodnie z art.  3 ust. 1 Ustawy), przysługuje płatnikowi składek, który spełnia łącznie następujące warunki:

1. prowadził na dzień 31 lipca 2022 r. pozarolniczą działalność, jako przeważającą, oznaczoną według polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodami określonymi w załączniku nr 1 do Rozporządzenia (łącznie 28 kodów), a więc m. in....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12389

Wydanie: 12389

Spis treści

Reklama

Zamów abonament