Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zwiększyć efektywność zwolnienia podatkowego w strefie?

07 października 2022 | Biznes w czasie pandemii | Agnieszka Skręt-Bednarz Agnieszka Roman Róża Kraśnicka

31 grudnia 2026 r. utracą ważność zezwolenia na prowadzenie działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Dotyczy to wszystkich strefowiczów, działających w oparciu o zezwolenia, niezależnie od daty ich wydania.

Trudna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią Covid-19, a także kryzysem wojennym na Ukrainie ma wpływ na sytuację finansową polskich przedsiębiorstw. Ryzyko zmniejszenia dochodu czy też zwiększenia strat stanowi problem dla wszystkich podmiotów, jednakże przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w specjalnych strefach ekonomicznych muszą mierzyć się z dodatkowymi wyzwaniami.

Wykorzystanie puli zwolnienia podatkowego …

Zbliżający się koniec okresu, na który zostały ustanowione specjalne strefy ekonomiczne tj. 31 grudnia 2026 r., powinien motywować przedsiębiorców do dokonania rewizji aktualnego stanu wykorzystania puli przyznanego zwolnienia oraz aktualizacji prognoz na nadchodzące lata. W zależności od uzyskanego wyniku każde przedsiębiorstwo powinno rozważyć wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na wykorzystanie przysługującego benefitu.

Pulę zwolnienia podatkowego oblicza się na podstawie poniesionych w ramach nowej inwestycji kosztów kwalifikowanych (wydatki inwestycyjne lub dwuletnie koszty pracy nowych pracowników zatrudnionych w ramach nowej inwestycji) oraz intensywności wsparcia w regionie, w którym zlokalizowana została inwestycja. Jest to całkowita wielkość zwolnienia podatkowego przysługująca podatnikowi, która może być wykorzystana w okresie obowiązywania zezwolenia. Podatnik może każdego roku zwolnić z opodatkowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12389

Wydanie: 12389

Spis treści

Reklama

Zamów abonament