Jaka umowa najmu z cudzoziemcem
Przygotowuję coraz więcej umów najmu z obcokrajowcami, coraz częściej też mam sprawy o odszkodowanie – mówi adwokatka Anna Niecikowska.
O co w pierwszej kolejności radzi pani zadbać i czy w sposób szczególny należy podejść do umów z nierezydentami?
Moim zdaniem przede wszystkim właściciel powinien zadbać o to, aby mieć ważną, pisemną umowę najmu, i to niezależnie, czy jest to najemca premium czy nie. Mając ją, w razie wątpliwości czy sporu będzie mógł sięgnąć do jej postanowień i powołać się na nie. Istotne jest także, aby wynajmujący zweryfikował najemcę i osobiście spisał do umowy jego dane z dokumentu tożsamości, np. karty pobytu lub paszportu.
Pozostaje problem języka i rozumienia treści umowy.
Tutaj przestrzegam przed założeniem, że jeśli umowa jest po angielsku, to jest wiążąca dla najemcy, niezależnie od stopnia znajomości tego języka przez obcokrajowca. Niekoniecznie. Po pierwsze, wcale nie musi on mówić po angielsku, po drugie, znajomość języka potocznego nie jest równoznaczna ze znajomością języka prawniczego. Najemca musi rozumieć umowę i to jest w interesie obu stron, aby wiedziały, na co się umówiły i do czego zobowiązały. Dlatego najlepiej zawrzeć umowę najmu w dwóch wersjach językowych: polskiej i w ojczystym języku najemcy. Tu można skorzystać z pomocy tłumaczy, niekoniecznie przysięgłych. Koszt takiego tłumaczenia jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta