Sankcyjne czynności nie generują opodatkowania
Wezwań czy monitów wysłanych do dłużnika nie można uznać za świadczenie usług. Jest to bowiem czynność zmierzająca do nakłonienia go do realizacji jego zobowiązania, zgodnie z treścią zawartej umowy.
Spór w sprawie dotyczył zasad opodatkowania VAT czynności związanych z udzieleniem kredytów lub pożyczek. We wniosku z października 2021 r. spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa tzw. SKOK, zapytała m.in. o to czy wskazane w nim czynności związane z udzieleniem kredytu lub pożyczki oraz zarządzaniem nimi są zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT? A także czy opłaty sankcyjne, pobierane w związku z wystawieniem wezwania do zapłaty wysyłanego do kredytobiorcy lub poręczyciela, pozostają poza zakresem VAT? Sama uważała, że w obu przypadkach odpowiedź powinna być pozytywna.
Fiskus tej części stanowiska kasy jednak nie potwierdził. Uznał, że m.in. opłata za oświadczenie zawierające zgodę na wykreślenie hipoteki w trakcie trwania umowy, za wystawienie zaświadczenia zawierającego zgodę na zmniejszenie sumy hipoteki na wniosek, za zwolnienie zabezpieczenia rzeczowego w trakcie trwania umowy, czy za czynności zmierzające do wpisania hipotek nie mogą korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Zatem są opodatkowane według właściwej stawki podatku. Co do opłat pobieranych za czynności wezwania do zapłaty wysłane do kredytobiorcy lub poręczyciela fiskus uznał je za podlegające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta