Jak chronić infrastrukturę krytyczną
Gazociąg Baltic Pipe, terminale LNG, budowa morskich farm wiatrowych – to inwestycje strategiczne dla Polski. Ostatnie wydarzenia, w szczególności związane z Nord Stream, pokazują, że kluczowe jest zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa.
Zagrożenia związane z krytyczną infrastrukturą na morzu – gazociągami, terminalami LNG, morskimi farmami wiatrowymi – można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza jest związana z wydarzeniami losowymi, nieszczęśliwymi wypadkami oraz awariami technicznymi.
– Możemy mieć do czynienia z dużymi obiektami pływającymi, jak porzucone kontenery, wraki, pozostałości statków i ich wyposażenia. Podobnie też statki, które na skutek awarii mogą znajdować się na kursie kolizyjnym, przemieszczać się po nietypowych trasach czy wpływać do stref wyłączonych. Poza tym ruch jednostek takich jak jachty czy małe jednostki rybackie może na skutek awarii sprzętu czy stanu morza być pewnego rodzaju zagrożeniem – mówi Krystian Chmielewski, prezes Kongsberg Defence & Aerospace Poland, norweskiej firmy przemysłu obronnego, zajmującej się rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.
Druga grupa zagrożeń dla infrastruktury morskiej wynika z celowych działań wrogich jednostek, mających na celu stworzenie zagrożenia działalności i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta